Stutthof 2024.

Kolejny wyjazd naszego stowarzyszenia przyniósł wiele ciekawych przedmiotów ! Bez wątpienia powiązanych ze zbrodniczą działalnością w obozie koncentracyjnym Stutthof.

WERYFIKUJEMY KOLEJNY TEREN !

Tym razem ekipa naszej organizacji wybrała się już w nowym roku na poszukiwania śladów obozu zagłady w Sztutowie. Teren obozu był również miejscem kapitulacji wojsk niemieckich na terenie mierzeji wiślanej. Tym razem udało znaleźć się kilka śladów tych mrocznych wydarzeń. Tym razem udało się znaleźć nie tylko ślad obozowy ale również i przedmioty związane z kapitulacją. Jest również epizod września 1939 , ludowego wojska oraz oddziałów SS. Zapraszam was do komentowania i subskrybowania kanału.

SZUKAMY ŚLADÓW EWAKUACJI 1945r

Tym razem ekipa naszej organizacji wybrała się do lasu który opowiedział by niejedno gdyby tylko mógł. Teren ten był areną zaciętych walk na przełomie stycznia i lutego 1945r. Było to nie tylko miejsce ewakuacji żołnierzy ale również zwykłych cywili starców kobiet czy też dzieci którzy w strachu przed zbliżającą się armią czerwoną opuścili swoje domy z dorobkiem swojego życia. Niejednokrotnie porzucając go w depozytach z nadzieją na powrót na te tereny. I na ślad takich depozytów właśnie natrafiliśmy zachęcamy do oglądania niebawem kontynuacja poszukiwań 🙂 jak zawsze podchodzimy poważnie do każdego tematu i weryfikujemy każde miejsce. Zapraszam was do komentowania i subskrybowania kanału.

Lokalne tajemnice.

STYCZEŃ 1945

Witajcie Widzowie ! Dawno nic nie było ale to ze względu na masę obowiązków w życiu prywatnym. Pomału składam materiały zrealizowane dużo wcześniej i będę starał się je systematycznie wrzucać . W tym filmie użyłem materiału z dwóch wyjazdów naszej organizacji. Na filmie używam już versy po aktualizacji z softem NC i tu miłe zaskoczenie 🙂 Co jakiś czas będę starał się wrzucać dla was materiały ! Będą nie tylko poszukiwania ale też historie miejscowości oraz wspomnienia mieszkańców.

Kolejny wyjazd.

Kolejny wyjazd naszego stowarzyszenia do Sztutowa gdzie prowadziliśmy poszukiwania na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Podczas poszukiwań towarzyszył nam kolega Grzegorz który to podczas licytacji dla Ukiego wylicytował za kwotę 1400 zł wspólne poszukiwania z naszym stowarzyszeniem.Za co należą mu się wielkie 👏brawa.
W trakcie poszukiwań udało nam się odnaleźć wiele ciekawych przedmiotów związanych z życiem obozowym więźniów jak i ich oprawców.


KTOŚ TO ZGUBIŁ 600 LAT TEMU ??

Kolejny wypad i przypadkowe odkrycie super miejsca ! Całość oczywiście zgłoszona tam gdzie trzeba ! 🙂

DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA

GRZYBOBRANIE 2023 .

Witajcie Widzowie ! Wielkimi krokami przychodzi jesień czyli sezon na grzybki. Więc jak zawsze wybierając się z wykrywaczami poszukujemy również darów lasu. I taki też film raz na jakiś czas sobię wrzucę nie ograniczam się z treściami na kanale uważam że warto wrzucać wszystko jako leśny ludek 🙂 W tym roku u nas jest wysyp borowika gdzie zabieramy go tylko ile trzeba nie zbieramy zawsze ponad stan zostawiając coś dla innych ! Montuje dla was film z poszukiwań i to co udało się odkryć a było mega grubo….. Ale to zobaczycie w kolejnym materiale ! Składam też filmy z ciekawych miejsc i ciekawostek z regionu !

OPRAWCY OBOZU !!! co zgubili jak uciekali ?

Tylko w filmie  …

Kolejny raz wybraliśmy się na poszukiwania na teren byłego obozu w sztutowie i kolejny raz poszukiwaliśmy przedmiotów związanych z funkcjonowaniem obozu tym razem po złej stronie czyli oprawcach i barakach waffen ss. To co udało nam się znaleźć zobaczycie w filmach w najbliższym czasie ! Pogoda coraz bardziej pozwala na to by spędzać czas w lesie i robić materiały ! Trochę tego dla was mam na zimowe wieczory 🙂 Jeśli materiał Ci się podobał zostaw Suba pomoże to w rozwoju kanału. Na filmie możesz zobaczyć jak wygląda praca RUTUS VERSA DEUS XP ALTER 71 QUEST I WIELE INNYCH. Jeśli dam radę pojeżdżę trochę na pozwolenia po znajomych i postaram się wrzucać materiały częściej ale nic nie obiecuję wszystko zależy od pogody i możliwości zgłaszania poszukiwań 🙂 JEŚLI OBEJRZAŁEŚ ZOSTAW KOMENTARZ DLA ZASIĘGU ! 🙂 To by było chyba na tyle do następnego !

WYJAZD NA POLE 2.

Kolejny raz wybrałem się na poszukiwania na pola do kolegi na których byłem 3 dni 🙂
To co udało nam się znaleźć zobaczycie w filmach w najbliższym czasie ! Może nie jest to idealne porównanie ale wystarczy żeby zobaczyć że porównywanie sprzętów w dołkach testowych nie ma się do tego gdzie szukamy w realnych warunkach. Pogoda nie rozpieszczała raz 30 za chwilę burza i tak to wygląda codziennie ale niestety tak to już jest z tą pogodą 🙂

Jeśli materiał Ci się podobał zostaw Suba pomoże to w rozwoju kanału.
Na filmie możesz zobaczyć jak wygląda praca RUTUS VERSA

Jeśli dam radę pojeżdżę trochę na pozwolenia po znajomych i postaram się wrzucać materiały częściej ale nic nie obiecuję wszystko zależy od pogody i możliwości zgłaszania poszukiwań 🙂

To by było chyba na tyle do następnego !

NA MONETKOWYM POLU

Tym razem wybrałem się na poszukiwania na pola do kolegi na których byłem 3 dni 🙂 To co udało nam się znaleźć zobaczycie w filmach w najbliższym czasie ! Może nie jest to idealne porównanie ale wystarczy żeby zobaczyć że porównywanie sprzętów w dołkach testowych nie ma się do tego gdzie szukamy w realnych warunkach. Pogoda nie rozpieszczała raz 30 za chwilę burza i tak to wygląda codziennie ale niestety tak to już jest z tą pogodą 🙂 Jeśli materiał Ci się podobał zostaw Suba pomoże to w rozwoju kanału. Na filmie możesz zobaczyć jak wygląda praca RUTUS VERSA i XP ORX chociaż jak sam zobaczysz warto go nazwać DEUS ORX… Jeśli dam radę pojeżdżę trochę na pozwolenia po znajomych i postaram się wrzucać materiały częściej ale nic nie obiecuję wszystko zależy od pogody i możliwości zgłaszania poszukiwań 🙂 To by było chyba na tyle do następnego !

RUTUS VERSA VS DEUS X

Na prośbę widzów zrobiłem szybkie porównanie RUTUSA VERSA z DEUS XP. We wtorek jedziemy testować je praktycznie na polu pobawimy się trochę ustawieniami wykrywaczy i zobaczymy ile można z nich wyciągnąć. Zachęcam was do dyskusji na temat obu tych wykrywaczy chcę zrobić z tego dwa filmy. Później zabieramy się za kolejne tematy do odkrycia a trochę już tego jest. W między czasie wleci odcinek z poszukiwań w obozie Stutthof a co później to zobaczymy jest sporo planów 🙂 Jeśli możecie a oglądacie zostawcie suba nic to was nie kosztuje a mi pomoże rozwinąć kanał. Również zapraszam was do dyskusji na temat dwóch wykrywaczy ! Pozdrawiam was wszystkich serdecznie ! Do zobaczenia w tygodniu na kolejnym filmie.

ROZBITA KOLUMNA .

Jak widać u nas poszukiwania pełną parą po chwilowej niedyspozycji 🫡
I jak zwykle kolejne niebezpieczeństwo zneutralizowane 7 pocisków różnego kalibru , które zostały odkryte przez nas podczas poszukiwań. Pozostałe, które dawały sygnał a nie zostały odkryte pozostały pod ziemią do czasu wydobycia przez saperów.
Jak zawsze wzorowa postawa funkcjonariuszy z Komenda Powiatowa Policji w Ostródzie bardzo szybko na miejscu zdarzenia oraz sprawne zabezpieczenie zagrożenia do czasu przyjazdu patrolu saperskiego 👏👌
Niebawem film w , którym porównamy sobie Rutusa Verse oraz Deusa XP.
 

TESTUJEMY RUTUS VERSA .

Witajcie Widzowie Kolejny wypad na poszukiwania tym razem na zaproszeniu i pozwoleniu u mojego kolegi 🙂 Coś tam wydłubałem był to test RUTUS VERSA i tym razem udało się trafić srebrną monetkę 🙂 Jak skończę antybiotyko terapię na boreliozę zobaczycie kolejne materiały ze sztutowa 🙂 Pozdrawiam was wszystkich !

CO DO TEJ PORY UDAŁO SIĘ WYDOBYĆ ?

Witajcie widzowie ! Kolejne poszukiwania na terenie byłego obozu KL Stutthof. Kolejne ciekawe artefakty pozyskane wspólnie z Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze “Wolica” Detektorysta Japa , Krzysztof PL oraz Dawid ze Stowarzyszenia Inventum. Jest to również film w , którym pokażę część artefaktów które czekają na przekazanie tam gdzie być powinny 🙂 Będzie z tego seria kilku odcinków w kolejnym opowiem więcej o znaleziskach i pokażę większe gabaryty. Jak już jesteś i oglądasz zostaw suba 🙂 Jeśli chciałbyś żebym zrobił o czymś materiał również napisz. Niebawem kolejne poszukiwania w miejscu rozbicia kolumny pojazdów !

Czy JEŃCY STALAG 1B BUDOWALI BARAKI DLA SS ?

Kolejny dzień i kolejne artefakty uratowane na terenie obozu KL Stutthof ale co dokładnie udało się uratować zobaczycie na najbliższym filmie na kanale MAZURSKIE POSZUKIWANIA na YouTube 👌
W dzisiejszych działaniach wsparli nas :
Michał
oraz kolega Krzysztof z Fundacji Latebra.
Znalazł coś fajnego ale co to również na filmie 😁
Dzięki panowie za wspólne poszukiwania 💪👍
Mega ekipa 👌

Wielki Dwor 2023

Nagrane momenty z dzisiejszej imprezy w wielkim dworze. Wystawiliśmy broń oraz przedmioty rycerskie dzieci mogły pouczyć się obsługi wykrywaczy metali oraz strzelania z łuków.

Stutthof 4 Prolog.

Poszukiwania rozbitej niemieckiej kolumny wehrmachtu. Akcja pilotażowa wybrałem się by sprawdzić czy faktycznie coś można w tym miejscu znaleźć. Przedmioty , które udało się podjąć wstępnie pokrywają się z raportami bojowymi po stronie niemieckiej jak i również rosyjskiej. Napewno tam wrócimy z większą ekipą za tydzień film z poszukiwań na obozie Stutthof. A teraz zapraszam was na krótki film w którym udało mi się coś znaleźć. Poszukiwania odbywają się za zgodą konserwatora zabytków oraz lasów państwowych.

Stutthof 3.

Witajcie widzowie ! Kolejny dzień z poszukiwań na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w sztutowie. Tym razem gościnie udział w poszukiwaniach wziął Olaf Popkiewicz.

Stutthof 2.

Kolejna część poszukiwań na terenie byłego obozu kl stutthof.W poszukiwaniach udział wzięły dwie zaprzyjaźnione organizacje. Stowarzyszenie TMZO Oberland oraz Fundacja Latebra. Wszystko oczywiście z wymaganymi pozwoleniami PWKZ oraz właścicieli gruntów.

Stutthof Niemiecki obóz koncentracyjny.

Poszukiwania na niezachowanej do dziś części obozu Stutthof w Sztutowie. Poszukiwania odbyły się z wszystkimi wymaganymi pozwoleniami. Jeśli Ci się spodobało zostaw suba łapkę w górę i coś po sobie ! Więcej o naszym stowarzyszeniu znajdziesz na www.shesalla.pl Niebawem kolejny odcinek z poszukiwań bądź na bieżąco !

luftwaffe.

Poszukiwania na byłych koszarach luftwaffe. Weryfikujemy dzienniki bojowe z 1945 r.

poszukiwania na zaproszenie Stowarzyszenie TMZO Oberland.

Cześć Wszystkim Wspólnie poszukaliśmy na zaproszenie chłopaków z TMZO Oberland.

 

WSPIERAMY WOŚP 2023 – WSPÓLNE POSZUKIWANIA WRAZ Z IMPREZĄ

 

Kronika Wsi Zawroty

Wspomienia Mieszkańców Część II 

Kolejna część kroniki wsi Zawroty będą to wspomnienia mieszkańców.
Zdjęcia w filmie wykorzystane z prywatnych archiwów.
Powstanie jeszcze jedna część ze wspomnieniami opisującymi sołectwo Zawroty.
Montaż i Produkcja : Damian Żuralski
Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne “SALLA”

 

Damian.

!! WYKOPKI 2023 !! Nowy Sezon Dwa Stowarzyszenia i noworoczna niespodzianka.

To co udało nagrać się na film reszta pewnie będzie na zdjęciach następnym razem postaramy się o dłuższy film 😁 Dzięki za subskrypcję to motywuje do dalszej pracy ☺️

Damian.

STARY POLIGON I CZTERY STOWARZYSZENIA JAKI BĘDZIE EFEKT ?

Poszukiwania na starym poligonie z wszelkimi wymaganymi pozwoleniami właścicieli gruntów oraz Wuoz.

Uwaga!

Witajcie !

Wielka Ewakuacja 1945 – Poszukiwania na Mierzeji Wiślanej

Był 1945 Armia Czerwona 20 marca zajmuje Braniewo chwilę później 7 kwietnia poddają się ostatnie jednostki wojsk niemieckich na Westerplatte.9 kwietnia pada Królewiec (Königsberg) w rękach broniącej się 2 Armi Niemieckiej pozostaje półwysep helski oraz mierzeja wiślana.Niemcy zaciekle bronią ostatniego skrawka ziemi jest to jedyna droga ucieczki dla żołnierzy oraz cywili drogą morską do neutralnej Szwecji czy też do okupowanej przez Niemców Danii.W ostatnich dniach wojny na tym terenie wziętych do niewoli zostaje ponad 20 tyś jeńców niemieckich oraz całe tabory sprzętu wojskowego.
My jako stowarzyszenie jedziemy odszukać pozostałości tamtych wydarzeń!

Przedmioty niebezpieczne oczywiście zabezpieczone przez policję do czasu przyjazdu patrolu saperskiego 😉

W niedługim czasie wrzucimy filmy z poszukiwań gdzie będziecie mogli zobaczyć więcej znalezisk tych bardziej bezpiecznych 💪

Poszukiwania na mierzeji wiślanej przez nasze stowarzyszenie za zgodą oczywiście ze wszystkimi wymaganymi pozwoleniami.
Niebezpieczne przedmioty zabezpieczone przez policję do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

A już niedługo wrzucamy kolejny film z poszukiwań Mierzeji Wiślanej .

Jak to na mierzeji będą niewybuchy i tutaj apel do ludzi , którzy zostawiają je na wierzchu.
Jeżeli już znalazłeś taki przedmiot zadzwoń pod numer alarmowy 112 i zgłoś nie zostawiaj tego pod drzewami stwarza to ogromne zagrożenie szczególnie gdy w tym czasie w sezonie grzybobrań razem z rodzicami w lesie widujemy też dzieci trochę odpowiedzialności.

 

 

JARMARK DOMINIKAŃSKI 2022

Przygoda w innym wydaniu.

Na Rzeczy

SHE "Salla"

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Salla” z Żabiego Rogu działa w bliższych i dalszych okolicach Morąga. Jak sami o sobie piszą ich misja to „poszukiwanie, poznawanie, ochranianie oraz odtwarzanie zjawisk kultury materialnej i niematerialnej dawnych i współczesnych mieszkańców regionu”. O organizacji, o sobie i o ostatniej akcji opowiadają Damian Żuralski i Dawid Sawicki.

27.03.2022

Sprzątanie .

Dziś 27.03.2022 We współpracy z PZW Morąg Koło nr 35 Uczestniczyliśmy w Akcji sprzątania rozlewiska w Morągu.
Członkowie naszego stowarzyszenia za pomocą magnesów neodymowych oczyszczali z zaległych w wodzie puszek oraz innych metalowych śmieci w tym zerwanego sprzętu wędkarskiego. Pomogliśmy również w sprzątaniu śmieci na brzegach zbiornika , których jest masa. Jak widzicie nasze stowarzyszenie stara się pomagać w każdy możliwy sposób. Nagrodą dla nas jest czyste środowisko ! Dziękujemy dla koła PZW w Morągu za pozytywne wrażenia podczas dzisiejszego dnia oraz zapewnienie posiłku oraz wody do picia. Oby do następnego a już niebawem zobaczycie kolejny film z naszych poszukiwań znów zabierzemy was w ciekawą podróż z 1945 r

W akcji sprzątania uczestniczyli również członkowie koła :

Koło PZW nr 54 Olsztyn Łosoś
Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie .

Damian

Wykopki 2022

Rozpoczęcie sezonu stowarzyszenia salla.

Znajdek nie było dużo ale liczy się miło spędzony czas a to najważniejsze to dopiero początek roku zobaczymy jak los się uśmiechnie innym razem 🙂

Damian

Zawroty

Schwenkendorf .

Ostpreußen .

Historia prawdziwa.

Jest to oddolna inicjatywa stowarzyszenia stworzenia kronik wsi w postaci filmu. W części II skupimy się na losach powojennych wsi Zawroty. Najprawdopodobniej stworzymy kilka filmów z gminy Morąg opisujących poszczególne wsie. Dziękujemy wszystkim za pomoc w zdobyciu materiałów szczególnie dla przyjaciół po niemieckiej stronie, którzy pomogli nam stworzyć ten film. Dziękujemy również każdemu z osobna a szczególnie dla Grześka za głos w filmie.

 

© SHE "Salla"

Wszystkie prawa zastrzeżone

Kontakt:

Zawroty 9A

14-300 Morąg
 

stowarzyszeniesalla@o2.pl