Namacalny dowód na okrucieństwa.

Niedawno członkowie naszego stowarzyszenia wybrali się po raz kolejny na poszukiwania po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof.
Standardowo podzieliliśmy grupy i zaczęliśmy poszukiwania.
Na efekty nie trzeba było czekać dzień przyniósł nam bardzo ciekawe przedmioty podkreślające tragizm oraz krzywdę ludzką tamtych wydarzeń !
Jest to namacalny dowód na okrucieństwo tamtego miejsca , a same znaleziska podkreślają nam cierpienie zwykłych ludzi takich samych ja my..
Przedstawione okulary stanowczo potwierdzają że cierpienia doświadczały również dzieci ! Jak wiemy 5 % więźniów stanowiły właśnie osoby małoletnie.
My natomiast nie możemy wyobrazić sobie co musiały przeżywać , nie spodziewając się tak naprawdę po co tam jadą i jak skończą się ich losy.
Dzień napewno skłonił nas wszystkich do refleksji i zadumy.
Była to również okazja do spotkania się z przyjaciółmi naszej organizacji po dłuższej nieobecności Dominikiem oraz Michałem 🖐️
Więcej ciekawostek oczywiście na filmie , kiedy dokładnie go poskładam nie wiem ale napewno będzie co obejrzeć..

Paczuszka .

Dotarła do nas paczuszka z nagrodą od Cellfast akcesoria ogrodowe.
Już wkrótce narzędzia posłużą nam przy najbliższych poszukiwaniach a my bardzo dziękujemy za wyróżnienie naszego stowarzyszenia w konkursie.

Ponad 70 eksponatów trafiło do Muzeum w Sztutowie .

O naszych działaniach na terenie po byłym KL Stutthof można przeczytać w artykule poniżej .W tym roku również będziemy kontynuować poszukiwania na podstawie zezwoleń wydanych przez PWKZ w Gdańsku. Mamy nadzieję, że zasilimy jeszcze większą liczbą eksponatów zasoby Muzeum KL Stutthof.

Muzeum Stutthof/Stutthof Museum.

W dniu  08.02.2024 wybraliśmy się jako osoby reprezentujące stowarzyszenie do Muzeum Stutthof/Stutthof Museum .
W trakcie spotkania przekazaliśmy odnalezione przedmioty przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego SALLA oraz zaprzyjaźnionych grup poszukiwawczych podczas poszukiwań porzuconych lub ukrytych zabytków w tym zabytków archeologicznych.
Zgodnie ze zgodą Pomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku oraz Nadleśnictwo Elbląg, Lasy Państwowe z 2023r.
Poszukiwania odbywały się na terenach okalających muzeum będących dawniej nową częścią obozu koncentracyjnego. Oczywiście przedmioty zostaną skatalogowane i poddane konserwacji by można było je opracować zasilając zbiory muzealne.
Jest to roczne podsumowanie naszej pracy na bardzo trudnym terenie nie tylko pod względem terenowym ale również ciężkim wywołującym emocjonalne przeżycia odnoszące się do przeznaczenia przedmiotów jak i również samego miejsca.
Mamy nowy rok lecz to nie koniec w 2024 roku również otrzymaliśmy zgody na wyżej wymieniony teren.Jest to niewątpliwie kontynuacja naszego projektu wewnętrznego stowarzyszenia z, którego robimy stosowne opracowanie.W przyszłości może to znacznie ułatwić pracę oraz pomóc w jakimś stopniu rozwiązać zagadki związane z funkcjonowaniem obozu.
W przekazaniu przedmiotów udział wzięli:
Muzeum Stutthof w Sztutowie – Bogusława Tartakowska Kustosz ds.zbiorów muzealnych
Pomorski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku – Inspektor Ochrony Zabytków mgr.Filip Gałas
Zarząd stowarzyszenia w składzie :
Damian Żuralski
Piotr Turowski
Hubert Ziarek
Dawid Sawicki

Rozbita kolumna.

W zeszłym roku postanowiliśmy sprawdzić temat związany z rozbitą niemiecką kolumną w pierwszych miesiącach 1945 roku. Niestety tak wyszło, że pojechał tylko Damian . Mimo to i tak udało mu się znaleźć kilka rzeczy świadczących o tym, że w miejscu tym z pewnością doszło do jakieś potyczki z racji dużej ilości znajdowanych łusek oraz guzikow od niemieckich mundurów (tzw. groszków).Najbardziej ucieszyło nas znalezisko w postaci niemieckiego nieśmiertelnika należącego do żołnierza z 6 Kompanii 224 Batalionu Strzelców Krajowych ( 6 Kompanie Landesschützen Bataillon 224) gdyż jest on powiązany bezpośrednio z Morągiem. 6 kompania L.Sch.B 224 wykorzystana była w Morągu do pilnowania jeńców wojennych w okresie od maja 1942 do stycznia 1945.
Nie wiadomo jaką odegrał rolę w momencie wejścia rosjan do Morąga. W powojennych czasopismach niemieckich jest wiele notatek prasowych z pośbą o informację o losie członków tej formacji.
Być może trafimy na jakiś ślad który pozwoli choć w małym stopniu wyjaśnić co mogło się stać z żołnierzami służącymi w tym batalionie. Z pewnością tam wrócimy ponieważ temat jest godny uwagi.
Relacje z poszukiwań możecie obejrzeć na naszym kanale na YT na który serdecznie zapraszamy. Film dokładnie z tej akcji zatytułowany jest Rozbitą Kolumną Pojazdów Wermahtu -weryfikujemy miejsce akcja pilotażowa.
Poniżej skład kompani batalionu oraz zdjęcie odnalezionego nieśmiertelnika.
Wszystkie nasze działania prowadzone są za zgodą właścicieli terenów oraz wydanym pozwoleniem przez WUOZ.

Podsumowanie 2023.

Witajcie !
Koniec roku to czas podsumowań przemyśleń jak i planów na przyszły rok, który zbliża się wielkimi krokami.
W ostatnim czasie warunki pogodowe nie pozwalały na poszukiwania terenowe dlatego też korzystając z tego czasu dopełniliśmy formalności związanych z przekazaniem pozyskanych przez nas przedmiotów w trakcie poszukiwań.
Korzystając z okazji przekazaliśmy w darowiźnie 2 dokumenty z dawnej Ostródy pochodzące z okresu drugiej wojny światowej dla Muzeum W Ostródzie pochodzące z prywatnych zbiorów.
A mianowicie akt notarialny z 1940 r na zakup budynku wraz z jego inwentarzem i ziemią oraz dokument związany z umorzeniem długów wydany przez Reichsnährstand (Stan Żywicieli Rzeszy). Organizacja rządowa, powstała w III Rzeszy, której celem była regulacja produkcji żywnościowej i tworzenie nowej polityki rolnej. Organizacja została założona na podstawie dekretu o nazwie „Reichsnahrstandsgesetz”.
Odwiedziliśmy również Muzeum Stutthof w celu przeprowadzenia rozmowy na temat przekazania odkrytego przez nas materiału związanego z funkcjonowaniem obozu. Muzeum wyraziło oczywiście chęć przejęcia przedmiotów.Była to świetna okazja by porozmawiać z kustosz ds.zbiorów P. Bogusławą Tartakowską o pracy związanej z przedmiotami pozyskiwanymi do zbiorów oraz zobaczyć część z nich po konserwacji.
Oczywiście po otrzymaniu decyzji od PWKZ wszystkie przedmioty zostaną przekazane tam gdzie ich miejsce ☺️
Przed nami jeszcze dwa rozliczenia z 3 lat poszukiwań i oczywiście rozpoczynamy kolejne na które otrzymaliśmy stosowane decyzje na kolejne lata 👍
Kolejno zebranie sprawozdawcze z 2023 i zaczynamy projekty na , które sami niecierpliwie czekaliśmy a będzie co oglądać ❗
Standardowo zapraszamy na nasz kanał na platformie YouTube.
Resztę będziemy podawać na bieżąco
Pozdrowionka dla was Damian 🖐️
 

Razem tworzymy historię.

W bieżącym roku do zbiorów Muzeum w Ostródzie zostały przekazane dwa bardzo interesujące tłoki pieczętne. Egzemplarzem widocznym po prawej posługiwał się na pocz. XX w. ostródzki notariusz Emil Skowronsky. Po lewej bardzo ciekawy przykład znacznie starszej pieczęci gotyckiej, najprawdopodobniej z okresu późnego średniowiecza. Obydwa zabytki zostały odkryte w północnej części pow. ostródzkiego, w okolicach Miłakowa i Morąga.

Piotr Turowski; Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne”Salla’‘.

A tutaj komentarz :

Radek Zając
“Niesamowite odkrycie! W zasobie Archiwum Państwowe w Olsztynie można podziwiać wiele dokumentów wytworzonych przez kancelarię Skowrońskiego. Prawdopodobnie na aktach notarialnych znajduje się właśnie odcisk widocznego tu typariusza. Z tą kancelarią wiąże się jeszcze ciekawa anegdota. Na początku XX wieku pewien ziemianin z Wielkopolski chciał zakupić majątek Grunwald, razem z polem bitwy. Podobno jego intencją było postawienie w tym miejscu pomnika. Tuż przed podpisaniem umowy, wtargnął do biura właściciel Zybułtowa i kazał zablokować sprzedaż. Skowroński miał bowiem być ‚adwokatem junkrów niemieckich’, którzy za wszelką cenę starali się zablokować przejęcie pola bitwy polskim majątkarzom “.
Pozdrawiamy

gwiazd dawida .

Witajcie
Część przedmiotów odkrytych podczas poszukiwań nie odrazu daje nam jasno z czym mamy doczynienia .
Czy kryją w sobie większą dawkę informacji niżeli na pierwszy rzut oka?
Zgodnie z programem poszukiwań jak zawsze ma to miejsce przed spisaniem i umieszczeniem przedmiotów z metryczkami w woreczki strunowe oczyszczamy je z różnych zabrudzeń używając szczotek z miekkim włosiem. I tak po wstępnym oczyszczeniu ,obmyciu i osuszeniu na jednej z gwiazd dawida odnalezionych podczas poszukiwań na terenie Kl Stutthof ukazały się osobiste inicjały oraz data transportu więźnia do obozu Stutthof.
I takie właśnie przedmioty motywują nas by kontynuować kolejne poszukiwania z nadzieją na tego typu artefakty 👌
Odrywanie śladów przeszłości skłania nas niejednokrotnie do przemyśleń jaką cenę miało ludzkie życie, kim była osoba, która nierozwiązalnie była utożsamiona z przedmiotem oraz to czy udało się jej przeżyć.Może tym razem uda nam się dowiedzieć czegoś więcej.☺️
Niebawem akcja sprzątania cmentarza a co później zapewne dalej kontynuacja poszukiwań 👍

„Strażnicy Marzeń”

Kilkanaście dni temu dostaliśmy informacje, że w dniu 07.10.2023 w Wilamowie będzie przebywała 10. Gromada Zuchowa Odkrywców „Strażnicy Marzeń”. Zorganizowany tam będzie biwak pod hasłem ,,W krainie czarów”. Nasze stowarzyszenie zostało poproszone o udział w biwaku i przedstawienie dla dzielnych Zuchów tajników związanych z poszukiwaniem skarbów oraz za pomocą jakich urządzeń to robimy. Bez namysłu zgłosiliśmy swój udział i spotkaliśmy się z uczestnikami na plaży w Wilamowie w ustalonym terminie . Na początku opowiedzieliśmy trochę o poszukiwaniach czym się zajmujemy. Oczywiście nie zabrakło pytań czy udało nam się znaleźć jakieś skarby 😃 oraz wiele innych pytań związanych z naszą pasją na które udzielaliśmy odpowiedzi. Zuchy wykazały się nadprzyrodzonymi umiejętnościami w posługiwaniu się wykrywaczami metalu. Udało im się odnaleźć kilkanaście monet co nie było łatwe gdyż wiadomo, że w takich miejscach jak plaża jest też wiele drobnych śmieci takich jak kapsle itp. Chociaż są to jeszcze dzieci bardzo pozytywnie zaskoczyła nas ich postawa gdyż wszystkie kapsle i inne metalowe przedmioty oddawały nam aby wyrzucić je do kosza za co wielkie 👏. Poszukiwanie tak wciągnęło , że dla opiekunów ciężko było oderwać młodych Indiana Jones od poszukiwania skarbów.
Mimo silnego i chłodnego wiatru i atmosfera była naprawdę gorąca, co widać na zdjęciach😃
Dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę.

Zebranie 2023.

29.09.2023
Odbyło się nadzwyczajne walne zebranie stowarzyszenia na którym podjęliśmy wspólnie kilka decyzji o dalszym losu stowarzyszenia.
Ze względu na to iż nie wszyscy mogli być z nami na miejscu włączyliśmy możliwość zdalnego uczestnictwa poprzez rozmowę na komunikatorze.
Na zebraniu nastąpiły zmiany w zarządzie stowarzyszenia :
Prezes – Dawid Sawicki
Członek Zarządu – Damian Żuralski
Członek Zarządu – Monika Jaskulska
Członek Zarządu – Piotr Turowski
Członek Zarządu – Hubert Ziarek
W komisji rewizyjnej stowarzyszenia:
Przewodniczący komisji rewizyjnej: Paweł Adamczyk
Członek komisji rewizyjnej – Andrzej Czupryn
Zmieniła się również siedziba stowarzyszenia z miejscowości Żabi Róg na miejscowość Zawroty.
Na zebraniu omówiliśmy kwestie finansowe plany na przyszłość jak i również rozwój.
Omówiliśmy również temat izby pamięci stowarzyszenia.
Czeka nas wiele zmian ale bardzo pozytywnych na więcej informacji musicie zaczekać do końca roku.
Co więcej Damian przedstawił plan niedzielnych poszukiwań na obozie koncentracyjnym w Sztutowie.
Poszukiwania te będą wyjątkowe ponieważ udział w nich weźmie osoba która wylicytowała je z nami charytatywnie na licytacji dla #ukiszczecin za 1400 zł na live na kanale Piotrek Fundacja Latebra.
GRZEGORZ SZPUNAR pokazał wielkie serducho i tym razem zobaczy jak kręcimy materiały od kuchni.

Raporty z poszukiwań.

 
Co robimy czym się teraz zajmujemy 😁
Jesień to czas gdy pomału zaczynamy chwalić się tym co udało nam się znaleźć w ciągu roku lub lat względem pozwolenia na drodze Stowarzyszenie – WUOZ.
Są to tzw. Raporty z prowadzonych poszukiwań porzuconych lub ukrytych zabytków w tym zabytków archeologicznych.W raportach tych uwzględniamy rodzaj przedmiotu , numery działek obręby ewidencyjne współrzędne geograficzne oraz dokumentację fotograficzną na podstawie takiego raportu konserwator jest w stanie określić , które z przedmiotów przez nas przekazany podlega pod definicję zabytków.
W tym roku udało się nam pozyskać naprawdę pokaźną liczbę przedmiotów.Szczególnie podczas prowadzenia prac przy byłym niemieckiemu obozie koncentracyjnym KL Stutthof.
Co najważniejsze rok się jeszcze nie kończy a przedmiotów przybywa , ale co z samych przedmiotów nie bylibyśmy sobą gdybyśmy tylko wyciągali przedmioty i nie sprawdzali ich pochodzenia.
I tak w wolnej chwili tworzy się opracowanie w , którym uwzględniamy miejsca odnalezienia przedmiotów , budynki nowej części oraz opisujemy co mogło to być i jakie przeznaczenie miało na terenie obozu.

Jest to nasza wewnętrzna inicjatywa , ale naszym zdaniem bardzo potrzebna i zapewne podzielimy się nią z wami po całkowitym zakończeniu prac.
Może niektóre z tych przedmiotów zmienią postrzeganie pewnej części osób lub potwierdzą istnienie budynków z planu rozbudowy obozu.
Będzie też film w najbliższym czasie , który podsumuje nasze działania do chwili obecnej opowiem w nim również o miejscu a raczej piekle na ziemii
.Zobaczycie też bardzo przykre momenty z odkrywania przedmiotów, które po wydobyciu dają wiele do myślenia i stawiają nas wszystkich nad chwilą zadumy.Warto będzie poczekać ponieważ szykuję się dla was bardzo ciekawy materiał.
Są również przedmioty odkrywane bliżej naszych granic i powiatów.I tak niedawno udało się pozyskać 4 przedmioty , które prawdopodobnie zostaną zakwalifikowane jako zabytki archeologiczne.Jako iż szanujemy pracę archeologów wkońcu cały czas z nami współpracujących w miejscu ich odnalezienia nie podejmowaliśmy więcej działań by nie naruszać kontekstu archeologicznego w miejscu ich odkrycia.Wkońcu pracujemy nad dobrem dla wspólnego dziedzictwa 👌

Co więcej w tym roku czas spotkać się na zebraniu jakże ważnym w naszych strukturach mówimy tu o zebraniu sprawozdawczo- wyborczym.Możemy na nim przedyskutować wszystkie kwestie.W tym plany na przyszłość.
Po namiocie kolejnym celem naszej zbiórki będzie agregat prądotwórczy oraz lampy robocze , które pomogą nam rozwikłać zagadki większych projektów, które już w przyszłym roku dla was szykujemy.Będziecie miło zaskoczeni ❗
Jeśli chcecie wesprzeć i pomóc nam w zakupie agregatu lub lamp roboczych zapraszamy do wiadomości prywatnej ☺️
Śledzcie nasz kanał na YouTube: MAZURSKIE POSZUKIWANIA
Jeśli macie pytania piszcie kontaktujcie się z nami.
Jeśli macie miejsca , które mogą skrywać tajemnice a uważacie że moglibyśmy je sprawdzić lub zweryfikować sondażowo również piszcie na nasz fanpage.
Zostawiam wam jako ciekawostkę nieśmiertelnik niemiecki odkryty na terenie obozu w Sztutowie :
58 Kolumna Budowlana z 58 Batalionu Budowlanego.
Od marca 1941 Wach-Batl.58, od stycznia’42 w skladzie Kriegsgefangene-Nachschub-Bataillon (B) 58 czyli 58 Jeniecki Batalion Zaopatrzenia (Budowlany).
Od lipca 1943 Nachschub-Bataillon (K) 58 czyli 58 Batalion Zaopatrzenia .1945 w Prusach Wschodnich, rejon Gdańska.Numer 63 świadczy o tym , że właścicielem był prawdopodobnie ktoś z kadry lub sztabu.Aktualnie weryfikujemy ich służbę wartowniczą w obozie w Sztutowie.
Oraz 4 przedmioty z zabytkowym pochodzeniem o , których wspominałem wyżej.Ale na dalszą część informacji musimy jeszcze poczekać po ocenie konserwatorskiej ☺️
Z pozdrowieniami Damian

Festyn dla kolonii warszawskiej w Morągu.

Kolejny raz mieliśmy okazję pojawić się na festynie tym razem na kolonii warszawskiej w Morągu. Dla odwiedzających zapewniliśmy 3 atrakcje pierwszą z nich było poszukiwanie skarbów przez najmłodszych w specjalnie przygotowanym do tego miejscu na młodych poszukiwaczy czekały pieniążki i jak i również zakopane woreczki ze słodyczami 🙂 Zacięta rywalizacji i nauka podstawowych funkcji profesjonalnych detektorów metali to kolejna dawka wiedzy na tym wydarzeniu 🙂 Była również możliwość spróbowania swoich umiejętności strzeleckich z dwóch rodzajów łuku do tarczy co sprawiło nie tylko młodszym ale i starszym sporo zabawy 🙂 Na trzecim stanowisku pokazaliśmy broń palną pochodzącą z okresu drugiej wojny światowej oraz części wyposażenia. Była to kolejna żywa lekcja historii !
Za jakiś czas film z tego wydarzenia na [ Youtube MAZURSKIE POSZUKIWANIA ]
Pozdrowienia dla naszych sympatyków
Dziękujemy za możliwość udziału oraz zapewnienie nam namiotu mamy nadzieję , że się podobało ! 🙂
Wydarzenia takie jak te wspierają działanie naszej organizacji i tak w niedługim czasie zakupujemy namiot właśnie dzięki wsparciu dobrych ludzi !

Co piszczy w Trawie?

Co u mnie … A co u was ? ☺️ Ja pomału zaczynam segregację, opisy i sprawozdania z poszukiwań do WUOZ -ów. Narazie zajmuje się tym co zostało znalezione na obozie Stutthof i powiem wam , że mam nie małe wyzwanie 😄 Jest dużo drobnicy jest też sporo większych gabarytów jak i złomu. Chcielibyście film z większych znalezisk ? Za tydzień jak nic się nie zmieni po dłuższej przerwie film z koszar SS.Teren jest cały czas przez nas eksplorowany ale zostawiam wam ciekawe materiały na zimowe wieczory.. Nie będę pisał co znaleźliśmy bo będzie to można zobaczyć na filmie. Byliśmy też w miejscu rozbitej kolumny i myślę , że zbliżamy się coraz bardziej do dokładnej lokalizacji rozbicia pojazdów wnioskując po znaleziskach. Wrzucam filmy różnie ale to z tego względu , że kręcę teraz ile można żebyście mieli co oglądać zimą wszystko zajmuje czas a jest przecież tyle swoich obowiązków 👌 Niedługo ruszamy większą ekipą którą już widzieliście na filmach z obozu ☺️ Są nowe projekty i nowe ciekawe miejsca może uchylę rąbka tajemnicy w niedługim czasie… Zostawiam też do was pytanie ! Co byście chcieli zobaczyć na kanale czy jest coś co was ciekawi ? Dajcie znać w komentarzu.Zostawiam wam również ankietę 🤝 Życzę wam wszystkiego dobrego i miłego tygodnia pozdrawiam was wszystkich serdecznie🖐️ Damian

ŁĄCZYMY SIŁY !!!

Witajcie 👍
W ostatnich dniach sporo się działo i nie zawsze był czas coś napisać.
Będą nowe filmy z naszych działań już na dniach.
Wcześniej pisaliśmy również o zmianach jakie nadejdą już niebawem na naszym zebraniu sprawozdawczo- wyborczym a jedną z takich zmian jest połączenie sił.Tym sposobem członkowie Stowarzyszenia Oberland zasilają szeregi naszej organizacji.Wspólnie uznaliśmy , że działania na jednym terenie wymagają takiego połączenia bez potrzeby osobnego działania i tak już w niedługim czasie wszyscy będziemy jednością ☺️👌Jest to niewątpliwie bardzo ważna i potrzebna zmiana dla nas wszystkich usprawniająca naszą działalność dla każdego z przygotowaną funkcją.
Jak to mówią w grupie siła i w takiej grupie jak nasza będzie naprawdę na co popatrzeć bo kilka projektów już w przyszłym roku będzie w realizacji☺️
Walczymy również o izbę pamięci po to abyście mogli obejrzeć nasze eksponaty z poszukiwań. Przed nami jeszcze jeden festyn na ,którym będziecie mogli nas zobaczyć i porozmawiać a będzie to w Morągu szczegóły niebawem ☺️
Będzie wiele nowości ale o tym może już w niedługim czasie ! 😉
Z pozdrowieniami dla naszych sympatyków Damian 🤝

Festyn.

12 sierpnia mieliśmy okazję wystawić się w Sambrodzie Gm.Małdyty na festynie organizowanym przez panią sołtys Angelikę Wiśniewską.Na całym festynie zapewniono moc atrakcji a my dołożyliśmy swoją skromna cegiełkę w postaci strzelania z łuków oraz poszukiwania wykrywaczami krążków na boisku do siatkówki przez dzieci oraz dorosłych.👌 Zabraliśmy również pojedyńcze egzemplarze broni z okresu drugiej wojny światowej oraz część sprzętu rycerskiego.
Całość imprezy przebiegła bardzo fajnie 👏
Dla osłodzenia całej oprawy Patrycja upiekła ponad 100 babeczek,które rozdaliśmy na imprezie 😁
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału 🤝

12.08 od godz 16 do 18 będziemy w Sambrodzie .

Zapraszamy 12 sierpnia od godz 16 do 18 będziemy w Sambrodzie na festynie wiejskim jeśli nie wiesz czy ta pasja jest dla Ciebie wpadnij i zobacz 👌

RUTUS VERSA .

Przesiadka standardowo na Rutusa tym razem Versa a dlatego ,że nadaje się do używania pod wodą😁I tak będzie chyba nowy kontent poszukiwań na moim kanale na YouTube.
Co mogę napisać narazie tyle że jest lżejszy od poprzednika, ale czy efektywniejszy to powiem jak pierwszy raz się wybiorę na poszukiwania 😝
Oczywiście wszystko sprawnie dzięki Bartłomiej Stój do , którego zapraszam na zakupy
Bartek również dał mi kilka gadżetów na konkurs na mój kanał na YouTube dobijemy suby i lecimy z konkursem odemnie też będzie bonusik do gadżetów a może nawet wspólne kopanie w ciekawym terenie
A więc zapraszam na YouTube – MAZURSKIE POSZUKIWANIA
Niebawem kolejne filmy z poszukiwań oraz lokalne opowieści i ciekawostki 👌

Kolejne artefakty .

Kolejny dzień i kolejne artefakty uratowane na terenie obozu KL Stutthof ale co dokładnie udało się uratować zobaczycie na najbliższym filmie na kanale MAZURSKIE POSZUKIWANIA na YouTube 👌
W dzisiejszych działaniach wsparli nas :
Michał
oraz kolega Krzysztof z Fundacji Latebra.
Znalazł coś fajnego ale co to również na filmie 😁
Dzięki panowie za wspólne poszukiwania 💪👍
Mega ekipa

Wielki Dwór 2023

Parę fotek z wczorajszej imprezy w wielkim dworze jak widać zainteresowanie było dość duże 😁 No i sama impreza extra 👌 Dziękujemy Sołectwo Wielki Dwór za możliwość wystawienia się 👍Był to dzień oderwania się od poszukiwań i pokazania od kuchni naszej pasji ☺️ A za tydzień kolejny film z poszukiwań na obozie Stutthof kto nie subskrybuje to zapraszam na kanał Youtube MAZURSKIE POSZUKIWANIA

Raport.

Pewnie zastanawiacie się co się robi jak się nie kopie to już pokazuję i objaśniam 😁
Niektóre pozwolenia się kończą inne zaczynają ale zawsze prowadzą do tego samego czyli w końcowym etapie raportu z poszukiwań oraz przekazaniu przedmiotów do oceny dla Wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków, który z przedmiotów przez nas znalezionych jest w zainteresowaniu konserwatora oraz , który przedmiot podlega pod definicję zabytków.
Jest zazwyczaj tego sporo , ale bywa i tak , że na działce prócz komara nie znajdziemy ani jednego sygnału.Jest wiele czynników i powodów , które na to wskazują chociażby przyczynia się do tego mineralizacja gruntu.
Ale do rzeczy ‼️😁
Przy poszukiwaniach nasi członkowie stowarzyszenia lub zaproszone grupy za pomocą aplikacji mobilnej namierzają współrzędne GPS z danym przedmiotem wszystko pakujemy w woreczki strunowe z wypisanymi metryczkami z miejsca odkrycia przedmiotu.
Później trzeba zrobić jeszcze dokumentację fotograficzną oraz przygotować inwentarz przedmiotów w końcowej tabeli.
Także pomału zaczynamy czas sprawozdań z 3 lat poszukiwań z danych nadleśnictw i oczekiwanie na decyzję o przekazaniu interesujących przedmiotów ☺️
Co w najbliższym czasie ?
Zapewne Stutthof ale nie sami 😁
A kto odwiedzi nas tym razem zobaczycie na kolejnym filmie 👌
Szykuje się fajny wypad z naprawdę zacnym towarzystwem obserwujcie subujcie nas na YouTube kanał MAZURSKIE POSZUKIWANIA.
Teraz skupiam się bardziej na filmach bo nie wiadomo czy zima da nam chociaż raz wyjść w teren ale przygotujemy coś i na zimowe wieczory.
Dzięki dla tych którzy są z nami i nas obserwują na bieżąco 💪
A teraz czas wziąć się za obróbkę filmów
Pozdrawiam 😁
Damian

KL STUTTHOF

Ciekawi co u nas ? A no dalej weryfikujemy działki na terenie byłego obozu KL Stutthof i raczej do końca roku będziemy skupiać się na tym pozwoleniu.Ostatni wyjazd terenowy to eksploracja terenu po byłych barakach Waffen SS i coś tam nawet wykopaliśmy a gościnie na najbliższym filmie zobaczycie u nas Olafa Popkiewicza 😉
Co w najbliższym czasie a no wkońcu pada deszcz i niweluje suszę, która dała o sobie znać jest to również dobra wiadomość dla nas bo wkońcu można prowadzić działania w terenie.Co to oznacza
Działania w terenie będziemy mogli podzielić na nas i zaprzyjaźnione grupy eksploracyjne dzieląc się na sektory ułatwi nam to segregowanie przedmiotów oraz ich dokumentację.
Łapcie kilka fotek a resztę naszych zmagań zobaczycie na filmie prawdopodobnie w poniedziałek 🫡
PS : Uważajcie na kleszcze jest ich mnóstwo.
Ilość wpiętych osobników to powyżej 12 sztuk na osobę nie licząc pozostałych pełzających po ubraniach mimo stosowania środków ochronnych ‼️👌

Piknik . Skiertąg.

W Morągu nad jeziorem Skiertąg w ramach pikniku rodzinnego organizowanego przez warsztaty terapii zajęciowej . Zapoznalismy młodzież z wykrywaczami metalu.
Dzieci mogly również poszukać w piaskownicy metalowych krążków przy okazji dobrze się bawiąc ☺️
 
Warsztat Terapii Zajęciowej Przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci – Morąg
 
www.wtzmorag.org.pl

Premiera . Stutthof 2.

Niedługo  premiera kolejnego odcinka z poszukiwań na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
Będzie dużo ciekawych znalezisk między innymi związanych z funkcjonowaniem oraz wyposażeniem obozu.
Zaglądajcie na nasz kanał na YouTube zostawcie suba i dzwoneczek żeby być na bieżąco.👌
Co w między czasie..
Dokumentacja fotograficzna opisywanie przedmiotów katalogowanie.
Kolejno trochę pracy przy sprawozdaniach z innych działek na , które mamy stosowne pozwolenia.Tutaj również poszerzona dokumentacja do naszego projektu co bardzo nas cieszy.
Napewno wrócimy na tereny byłych koszar luftwaffe mamy tam sporo pracy szczególnie zależy nam na pamiątkach po więzionych polskich obrońcach z września 1939r.
A co dalej ..
Nadchodzą duże zmiany i to na + ale o tym opowiemy już pod koniec roku teraz skupiamy się na poszukiwaniach.
Dzięki że jesteście z nami 🤝

Teren obozu koncentracyjnego w Sztutowie .

 
 
29.04.2023 r rozpoczęliśmy prace na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego
Konzentrationslager Stutthof w Sztutowie na niezachowanej do dziś części.Pogoda dopisała nam w 100 % a w pracach na terenie byłego obozu pomogli nam koledzy z zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Stowarzyszenie TMZO Oberland . Oczywiście z wszystkimi wymaganymi zezwoleniami właścicieli gruntów oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.Co prawda był to pierwszy wyjazd lecz z fajnym zakończeniem. Odnaleźliśmy sporo pamiątek dotyczących funkcjonowania obozu ale najciekawszymi dziś były dwa sygnety oraz nieśmiertelnik żołnierza niemieckiego z kompanii robotniczej najpewniej związany z budową obozu.
Co do historii samego miejsca…
Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu funkcjonował od 2 września 1939 r do 9 maja 1945r.Ocenia się , że w tym miejscu przebywało około 110 tyś więźniów z 28 państw a życie straciło ponad 65 tyś z nich.Wśród nich najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Natomiast największe grupy państwowe stanowili kolejno Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy.W listopadzie 1941 obóz wizytował Heinrich Himmler sprawdzając możliwość uzyskania przez obóz statutu państwowego obozu koncentracyjnego.
Komendantami obozu byli:
SS-Hauptsturmführer Max Pauly (2 września 1939 – 31 sierpnia 1942). Po przejęciu Stutthofu przez Inspektorat funkcję komendanta powierzono dotychczasowemu szefowi obozu, SS-Sturmbannführerowi Maxowi Pauly’emu. Pozostawał on na tym stanowisku do 31 sierpnia 1942, a następnie został przeniesiony na stanowisko komendanta obozu koncentracyjnego Neuengamme koło Hamburga, które sprawował do 1945.
SS-Sturmbannführer Paul Werner Hoppe (wrzesień 1942 – maj 1945). Uchodził za doświadczonego oficera SS-Totenkopfverbände, bowiem od 1937 do 1941 był członkiem załogi obozu koncentracyjnego w Dachau. Funkcję komendanta Stutthof pełnił do maja 1945, mimo że 4 kwietnia tego roku wraz z większością załogi udał się drogą morską do KL Ravensbrück. W Stutthofie pozostał dowódca 3 kompanii wartowniczej SS-Hauptsturmführer Paul Ehle wraz z częścią załogi SS-mańskiej. Zadaniem jego było przeprowadzenie ewakuacji pozostałych jeszcze w obozie więźniów.
Wszystkie znaleziska jak i również film z poszukiwań pojawi się w niedługim czasie😉

Razem dla histori.

16.04.2023 r na zaproszenie Stowarzyszenie TMZO Oberland szukaliśmy wspólnie zabytków.
Natura była dla nas łaskawa i w trakcie dojazdu na miejsce przestał padać deszcz.
Znaleźliśmy kilka przedmiotów w tym bardzo ciekawą pieczęć, która zasili zbiory muzeum w Ostródzie 😁
A wszystko to będziecie mogli zobaczyć na filmie , który wrzuciliśmy 👍
Na kolejną przygodę zapraszamy was w niedługim czasie poszukamy śladów tragicznych wydarzeń na terenach byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

„Społeczny wymiar ochrony zabytków. Potencjał i uwarunkowania”

W Olsztynie, w ramach organizowanych przez NID obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w województwie warmińsko-mazurskim, odbyła się uroczystość oznakowania starego cmentarza żydowskiego przy domu oczyszczenia projektu Ericha Mendelsohna.
Delegacja naszego stowarzyszenia (Prezes Dawid Sawicki, Członek Zarządu Damian Żuralski oraz Szymon Klawon ) na zaproszenie
dr.Wiesława Skrobota oraz dr.Iwony Liżewskiej wzięła udział w tym szczególnym wydarzeniu.
Tematem przewodnim rozmów była debata poświęcona społecznej ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Była to również możliwość zapoznania się z członkami Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej – Wendrusz i podjęcia wstępnej współpracy między naszymi stowarzyszeniami 🤝
Oraz wszystkimi pozostałymi osobami z , którymi mieliśmy dziś możliwość porozmawiać oraz wymienić kilka zdań.
Dziękujemy za miło spędzony dzień.
Prezes stowarzyszenia miał również możliwość zabrać głos w wywiadzie dla telewizji oraz radia na temat planowanych przez nas najbliższych akcji ☺️

Agenda konferencji „Społeczny wymiar ochrony zabytków. Potencjał i uwarunkowania”

11:00 – Otwarcie konferencji: dr hab. Monika Bogdanowska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Dariusz Barton, Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków

Ceremonia oznakowania cmentarza żydowskiego w Olsztynie

11:20 – Społeczna opieka nad zabytkami na ziemi lubuskiej. Doświadczenia i praktyka ostatnich pięćdziesięciu lat, dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków

11:50 – Model ochrony i odbudowy zabytków przez organizacje pozarządowe we Francji – misja REMPART i jej polscy przyjaciele, dr Przemysław Nocuń, Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie”/ Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

12:20 – Od porządkowania cmentarza w Drwęcku do rewaloryzacji Domu Mendelsohna, Ewa Romanowska, Fundacja BORUSSIA

12:50 – Rola inicjatyw społecznych w procesie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego na przykładzie czepca warmińskiego, Izabela Treutle, Lidzbarski Dom Kultury

13:30 – Panel dyskusyjny

  • dr hab. Monika Bogdanowska, Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
  • Dariusz Barton, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Paweł Jaskanis, Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
  • Kornelia Kurowska, Fundacja BORUSSIA
  • dr Wiesław Skrobot, Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa
  • dr Iwona Liżewska, kierownik OT NID Olsztyn, moderator.
 
 

Wyzwolenie 1945.

Ostatnie dni eksplorujemy działki względem projektu “Śladami wielkiej armii- Wyzwolenie prus wschodnich 1945 ” i weryfikujemy każdy etap wycofujących się oddziałów wojsk niemieckich w kierunku mierzeji wiślanej.
Aktualnie prowadzimy prace nad byłymi koszarami luftwaffe oraz weryfikujemy miejsca z dzienników bojowych armii czerwonej.
Efekt poszukiwań pojawi się na filmie ale taki przedsmak tego co będzie można zobaczyć wrzucamy na kilku zdjęciach 👍
Wszystko oczywiście z wymaganymi pozwoleniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków 😉

Na świeżym powietrzu.

4-5 Marca prowadziliśmy poszukiwania był to nasz kolejny wyjazd w tym roku.Oczywiście z wszystkimi wymaganymi pozwoleniami.Może wiele nie znaleźliśmy ale zawsze to miło spędzony czas w doborowym towarzystwie i na świeżym powietrzu 😁 Pierwszego dnia natrafiliśmy na niewybuch był to granat moździerzowy , który zgłosiliśmy dla służb.
Policjanci z Ostródy duży plus za bardzo szybką interwencję oraz zabezpieczenie niewybuchu 🤝👍

Razem.

W poszukiwaniu innej historii

Dziś prowadziliśmy poszukiwania na działkach na , które mamy stosowne pozwolenia.Początek roku uważamy za rozpoczęty mimo, że pogoda dziś nas nie rozpieszczała.
W poszukiwaniach udział brali nasi koledzy z Stowarzyszenie TMZO Oberland oraz Fundacji Latebra.
Coś tam nawet pokopaliśmy 😁
Aby do następnego ☺️
Ps: Dzięki za czujność 📞
Ale to tylko my 😝

31. Finał WOŚP

29.01.2023

 
 
Witajcie dobrzy ludzie 😁
W Zawrotach na WOŚP zebraliśmy łącznie 2851,92 zł.
O 9 rano odbyła się odprawa wszystkich osób zgłoszonych na poszukiwania w między czasie nasi członkowie oraz członkowie Stowarzyszenie TMZO Oberland pomogło rozłożyć namioty pod finał Wielkiej Orkiestry.Część osób która została z nami rozpaliła ognisko oraz pomogła rozłożyć się dla Koła Gospodyń Wiejskich w Bożęcinie.Możemy dodać , że Monia i Karol są również członkami naszego stowarzyszenia.Przygotowaliśmy dla was mnóstwo atrakcji i jedzonko.
Były dostępne dwie gorące zupki Grochówka Wojskowa oraz Żurek na kiełbasie z dziczyzny przygotowany przez chłopaków z Oberlandu.
Ciasta różnej maści, wata cukrowa dla najmłodszych kiełbaski z ogniska.A to wszystko dzięki właśnie niezawodnym kucharzom z naszej i Oberlandzkiej ekipy.
Dodatkowo można było postrzelać na stanowiskach strzeleckich w tym z wiatrówki oraz łuków do tarcz.Pani Alicja Szymańska prowadziła konkurencję dla najmłodszych oraz zabawy.Była również możliwość jazdy na gokartach na placu który pomogli nam odśnieżyć mieszkańcy wsi.Całość imprezy rozgrzewało ogniska oraz umilała czas oprawa muzyczna wystawiona z naszego stowarzyszenia.Na dodatek swoją obecnością przywitali nas strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukcie dzięki nim dzieci mogły poznać od kuchni jak wygląda praca strażaka oraz pojeździć na sygnałach świetlnych oraz dźwiękowych wozem strażackim.Na zakończenie furorę zrobiły licytację dzięki którym zasiliły się puszki sztabów WOŚP.
Na zakończenie mieszkańcy również pomogli nam złożyć namioty oraz sprzęt muzyczny.
Dziękujemy wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji wspierali nas od początku do końca oraz pomogli w całym przedsięwzięciu.
Dziękujemy dla wszystkich sponsorów za zapewnienie nam funduszy oraz przedmiotów na licytację bez , których nie było by tego wszystkiego.
Oraz bardzo dziękujemy Gminie Morąg oraz burmistrzowi Tadeuszowi Sobierajskiemu za udostępniony grunt na , którym to wszystko się odbyło.
Za prąd bez , którego sprzęt by nie zagrał Panu Michałowi oraz Markowi Raćkowskiemu.
Tam trzeba było poprostu być była moc 💪💪
Jesteście wspaniali do końca świata i jeden dzień dłużej ❤️
Do następnego 😉
Osoby które nam pomogły organizacje lub sklepy które przekazały nam przedmioty :
Hydro-Instal Robert Klawon , Mir-Bruk Mirosław Sawicki , Tomasz Marchlewski Przedsiębiorstwo wielobranżowe PW MARSZAL , Zwiadowca Historii Bartłomiej Stój, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Paweł Miazga ,PW Raxam Michał Raćkowski , Portal Pożarniczy WM-998 , Sztab WOŚP Łukta, Sztab WOŚP Morąg, Ochotnicza Straż Pożarna w Łukcie, Mieszkańcy Zawrot, Animator Pani Alicja , Gmina Morąg , Członek Zarządu Powiatu Ostródzkiego Piotr Strzylak , Starostwo Powiatowe w Ostródzie
TMZO Oberland, Detektorysta Japa, Podleśniczy Łukasz Kasprzyk Leśnictwo Draglice , WOŚP ŁUKTA , WOŚP Morąg.

31. Finał WOŚP

29.01.2023

 
 
Witajcie dobrzy ludzie już 29.01.2023 r możecie nie tylko się dobrze bawić w wspólnych poszukiwaniach przy muzyce i ognisku ale zrobić coś dobrego i zagrać z nami na 31 finał WOŚP 💪
Zapraszajcie znajomych wpadajcie i odwiedzajcie na licytacjach będą fajne gadżety do wylicytowania i wspierania tak szlachetnej inicjatywy 😁🤝
 
Kiedy 29.01.2023
Gdzie: Boisko Wiejskie w Zawrotach
Kto chce wziąć udział w poszukiwaniach w wiadomości prywatnej podamy szczegóły.
Czas zgłaszania się do wzięcia udziału w poszukiwaniach do 26.01.2023 warto się spieszyć czas ucieka 😉
 
Zapraszamy !!!

2023 !

Damian

 
Dzisiaj na zaproszenie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Stowarzyszenie TMZO Oberland mogliśmy wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu ! 🙂
Mimo , że pogoda nas nie rozpieszczała udało znaleźć się kilka przedmiotów zwiazanych z naszym regionem 🙂
Była to też okazja by wręczyć prezesowi stowarzyszenia TMZO Oberland osobiste podziękowanie za współpracę w 2022 r.
Czekamy na lepszą pogodę i rewanż z naszej strony na naszych działkach !
Dzięki za wspólny wypad panowie 😃
A co dokładnie trafiliśmy to już zobaczycie w filmie 🙂
Na zachęte jedno zdjęcie ..
Foto: Archiwum Damian Żuralski

Zebranie sprawozdawcze za 2022.

Damian

Dziś odbyło się zebranie sprawozdawcze za 2022 r.
Dawid i Damian przedstawili swoje sprawozdania finansowe oraz z akcji eksploracyjnych. Omówiliśmy również temat nowych pozwoleń oraz dalszy plan działania na 2023 r.
Po omówieniu wszystkich spraw przeszliśmy do rozdania nagród za aktywność , pomoc oraz zaangażowanie w rozwój stowarzyszenia ! Po wszystkim przeszliśmy do wolnych wniosków i propozycji .
Dzięki uprzejmości sołtys wsi Bożęcin oraz jednocześnie członka naszego stowarzyszenia Monice Jaskulskiej mieliśmy możliwość organizacji zebrania na świetlicy wiejskiej w Bożęcinie.
Chcielibyśmy podziękować również Gmina Morąg za przekazanie nam przedmiotów na nagrody !
Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli szykuje się bardzo fajne wydarzenie stricte związane ze statutem naszego stowarzyszenia !
Warto nas obserwować 🙂
Dziękujemy za obecność chociaż jak zwykle nie było nam dane spotkać się w całej okazałości 🙂
Foto: Archiwum Damian Żuralski

Damian

Wyprawa.

Wspólna eksploracja z TMZO Oberland
Teren dość zróżnicowany pod względem historycznym
Efekty oczywiście na filmie.

 

Młynary okolice.

Topór.

W ostatnich dniach przekazaliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Delegatura w Elblągu odnaleziony w okolicach Młynar topór. Znalezisko na podstawie m.in. takich cech jak: kształt, rozmiar, zostało wstępnie sklasyfikowane jako typ XIII według opracowania M. Głoska. Chronologia tego typu zabytków jest trudna do dokładnego określenia i mieści się w przedziale późnego średniowiecza po nowożytność. Mamy nadzieję że po konserwacji dowiemy się czegoś więcej na jego temat ☺️

 

Bożęcin.

Festyn .

Dzięki Zaproszeniu Sołectwa Bożęcin mogliście z nami porozmawiać zapoznać się z bronią z okresu drugiej wojny światowej dowiedzieć się o legalnych poszukiwaniach oraz zapisać w ten oto sposób Karol zasilił od dziś nasze szeregi 😉
Mieliśmy naprawdę duże zainteresowanie ze strony młodzieży jak i również osób dorosłych ☺️
Można było spróbować swoich sił w szukaniu skarbów oraz znalezienia krążka z , którego można było wybić monetę morąską. Była również możliwość strzelania z łuków gdzie swoich sił spróbowali również ksiądz z parafii w Słoneczniku Ks. Łukasz Ciepliński oraz Zastępca Burmistrza Miasta Morąg Leszek Biernacki
Dziękujemy dla Sołtysa Bożęcina Monika Jaskulska dzięki , której mieliście możliwość dodatkowych atrakcji od nas 😉
Jeżeli chcielibyście zobaczyć coś takiego u siebie zapraszamy do kontaktu 😉 Lub jeżeli chcecie wesprzeć to co robimy również zapraszamy do kontaktu 🙂

Damian

Skok w bok.

Weekend spędziliśmy w terenie (kilka godzin).Było sporo kilometrów i mimo złej pogody u nas zawsze wesoła atmosfera.

Pomału zabieramy się za film z poszukiwań z mierzeji wiślanej będzie to 100% kopania i trochę naszego gadania 😝

W ten weekend udało się natrafić na trochę starszy przedmiot , ale szczegóły w innym terminie 😉

Małymi krokami zbliżamy się do zimowej aury więc będzie więcej czasu na montaż filmów i fotorelację teraz skupiamy się na tym co lubimy najbardziej czyli poszukiwaniami 🫡

Damian

Edukacja.

Dzisiaj odbyła się żywa lekcja historii na świetlicy wiejskiej w Zawrotach dzieci mogły zapoznać się z przedmiotami z różnego okresu czasu.
Były gliniane naczynia ,tarcze łuki topory były również różnego rodzaju umundurowania oraz broń z okresu drugiej wojny światowej.☺️

Damian

Od czegoś trzeba zaczać .

Gdyby ktoś się zastanawiał co z nami w natłoku spraw i obowiązków nie zawsze mamy czas dodać posty dużo za nami dużo przed nami napewno będą relację z tych dni stricte eksploracyjnych 💪

Na tą chwilę uczymy nowych członków jak nanosić współrzędne geograficzne oraz jak obchodzić się ze znalezionymi przedmiotami ☺️

Niedługo jarmark w Morągu po całej organizacji wrócą relację i filmy z poszukiwań może będzie coś z bonusem😁

Ps: Kleszcze i komary nie dają żyć ale czego się nie robi dla pasji 💪
W niedługim czasie eksploracja mierzeji wiślanej jest to ostatni punkt odnoszący się do naszego projektu wycofujących się wojsk niemieckich w 1945 r mimo iż cały projekt zajmie sporo czasu.
Efekty będą napewno na filmie 😉

27.03.2022

Sprzątanie .

Dziś 27.03.2022 We współpracy z PZW Morąg Koło nr 35 Uczestniczyliśmy w Akcji sprzątania rozlewiska w Morągu.
Członkowie naszego stowarzyszenia za pomocą magnesów neodymowych oczyszczali z zaległych w wodzie puszek oraz innych metalowych śmieci w tym zerwanego sprzętu wędkarskiego. Pomogliśmy również w sprzątaniu śmieci na brzegach zbiornika , których jest masa. Jak widzicie nasze stowarzyszenie stara się pomagać w każdy możliwy sposób. Nagrodą dla nas jest czyste środowisko ! Dziękujemy dla koła PZW w Morągu za pozytywne wrażenia podczas dzisiejszego dnia oraz zapewnienie posiłku oraz wody do picia. Oby do następnego a już niebawem zobaczycie kolejny film z naszych poszukiwań znów zabierzemy was w ciekawą podróż z 1945 r

W akcji sprzątania uczestniczyli również członkowie koła :

Koło PZW nr 54 Olsztyn Łosoś
Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie .

 

12.02.2022
Podsumowanie
2021.

Dziś 12 lutego odbyło się walne zebranie naszego stowarzyszenia w , którym podsumowaliśmy nasze działania z roku 2021. Przewodniczącym zebrania jednogłośnie został członek zarządu Damian Żuralski , który wyznaczył Pawła Adamczyka członka komisji rewizyjnej na odczytanie sprawozdania finansowego za 2021rok , które przygotował nieobecny ze względów zdrowotnych Dawid Sawicki prezes stowarzyszenia. Za kandydaturą Pawła jednogłośnie glosowali wszyscy obecni członkowie SHE Salla.Natomiast Damian Żuralski sporządził sprawozdanie z prowadzonych prac eksploracyjnych. Zapoznał go z członkami stowarzyszenia. Zostaly omówione wszystkie najważniejsze aspekty naszego działania na 2022 rok szczególnie bezpieczeństwo podczas poszukiwań,nowelizacje oraz plany. Podjęto uchwałę o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2021 oraz sporządzono z niej protokół.
W zebraniu ze względów zdrowotnych nie mogli brać udziału wszyscy członkowie stowarzyszenia dlatego spotkaliśmy się w okrojonym gronie w liczbie 10 członków. Podczas dzisiejszego zebrania niespodziewanym gościem była córka Damiana , która z wielkim zainteresowaniem przyglądała się hobby swojego taty oraz poznała wszystkich członków.Jak widzicie nasze stowarzyszenie uczy nawet najmłodszych pod względem poznawania historii.
Omówiliśmy również organizacje kolejnego już jarmarku produktów regionalnych w Morągu ,którego nasze stowarzyszenia jest organizatorem.Po zakończeniu zebrania przeszliśmy do wolnych wniosków i spostrzeżeń. Obiecujemy wam to będzie ciekawy i ambitny rok 😉Będą filmy będą zdjęcia będzie się wiele działo ale o tym niebawem. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz wysłuchanie. Życzymy zdrówka dla wszystkich a w szczególności naszych nieobecnych kolegów. Dziękujemy również wszystkim za współpracę z naszym stowarzyszeniem w roku poprzednim
Darz dół 👍

Damian

Fantastyczne odkrycie

GroT

Prowadząc poszukiwania na działce na, które mamy stosowne zezwolenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków natrafiliśmy na grot z relikatami drewna w gm. Łukta.Grot jest fantastycznym odkryciem ze względu na stan zachowania drzewca prawdopodobnie pochodzi z epoki brązu i ma ok 2500 lat.Pochodzi on ze środowiska po osuszonej części jeziora.
Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz pana Łukasza Szczepańskiego z Muzeum w Ostrodzie za jakiś czas będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego zabytku oraz również obejrzeć go w muzeum.

Zabi Rog 2022

Nowe Wyzwanie

1938

Szukamy faktow.

Autor

Czym jest

Pasja?

Zimowo prawie jak w styczniu 1945 r  Poszukiwania 2022 uważamy za rozpoczęte udało nam się nagrać trochę zimowej scenerii.Idealnie skomponuje się to względem naszego projektu badawczego stowarzyszenia W ostatnim czasie przygotowaliśmy intro naszego kanału. W niedługim czasie po montażu podzielimy się z wami naszym zapałem , które nie opuszcza nas nawet zimową aurą mimo , że ziemia odmawia posłuszeństwa względem poszukiwań my tak łatwo się nie poddajemy
Oby ten nowy rok był owocny dla nas wszystkich.

Pozdrawiamy Serdecznie

© SHE "Salla"

Wszystkie prawa zastrzeżone

Kontakt:

Zawroty 9A

14-300 Morąg
 

stowarzyszeniesalla@o2.pl